Říční hráze, jejich funkce vs. katastrofální povodeň v září 2024

Aktualita

25.09.2024
Říční hráze, jejich funkce vs. katastrofální povodeň v září 2024

Za 4 dny od čtvrtku 12. září do neděle 15. září vypadly na povodí Odry extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny, které se odhadem pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami. Tomuto přívalu velkých vod nemohly říční hráze odolat.

Povodí Odry, státní podnik provozuje a udržuje v řádném stavu jednotky stovek kilometrů říčních hrází pro ochranu měst a obcí kolem vodních toků. Říční zemní sypané hráze jsou několika typů podle konstrukce a použitých materiálů do násypu. Nejčastěji se využívají zemní homogenní hráze. To jsou hráze z jednoho druhu materiálu. Dalším typem jsou heterogenní hráze. V násypech těchto hrází je použito více typu materiálů. Mezi takové hráze patří např. hráze s návodním těsněním z jílu nebo vnitřním těsněním z jílu. Normové požadavky na min. šířku koruny hráze nebo sklony svahů však vyžadují nemalé nároky na prostor. Tam, kde prostor není, se hráze nahrazují protipovodňovými nejčastěji železobetonovými zdmi. Každá hráz má svůj návrhový průtok. Tomuto návrhovému průtoku odpovídá stanovená N-letá velká voda, kterou vydává a poskytuje vodohospodářům našeho podniku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hráze v povodí Odry mají převážně návrhový průtok, který se rovná stoleté vodě Q100. Návrhovému průtoku odpovídá návrhová hladina v příslušné řece a výška hráze. Od této návrhové hladiny je koruna hráze převýšena o bezpečnostní rezervu. Důvodem bezpečnostní rezervy je to, že při projekčním návrhu se pracuje s řadou nejistot, protože pracujeme s jedním z nejsložitějších systémů – s dynamickou povodňovou vlnou a povodňová hladina má v obloucích naklonění, rozvlnění, dále po ní plavou předměty, které unáší voda, kmeny stromů a další nesený materiál. Pro stoletý návrhový průtok se doporučuje převýšení koruny hráze
o 0,3 až 1 metr. Říční hráze na stoleté průtoky nejsou určeny k přelévání a nejsou na to vybaveny opevněním. Bylo by chybou vodohospodářů, pokud by například hráz navržená na stoletý průtok byla zničena již při vodě desetileté. Při letošní povodni došlo vlivem extrémních srážek k dramatickému překročení návrhových stoletých průtoků. Ve vodních tocích byly předběžně zaznamenány průtoky až do 2 násobku stoletých vod, tj. 200leté, 500leté a pravděpodobně i vyšší do Q1 000.

Vyhodnocení povodňových průtoků provádí ČHMÚ a na základě pokynu Ministerstva životního prostředí bude zpráva s vyhodnocením oficiálních povodňových průtoků zpracována do prosince 2024. Nicméně již nyní může státní podnik Povodí Odry konstatovat, že povodňové průtoky 09/2024 překonaly u některých říčních hrází i 1,5 násobek stoletých průtoků a bohužel bez možnosti regulace průtoků v toku, např. v přehradách a začalo docházet k přelévání korun říčních hrází a následně k jejich postupnému rozplavení a voda z řek natékala do zahrázových prostor měst a obcí.

Jedině úseky vodních toků Moravice, Ostravice, Morávka a Lučina byly tomuto přelévání ušetřeny, protože zde byly radikálně sníženy hodnoty průtoků tlumícími efekty vodních nádrží, jako jsou Slezská Harta s Kružberkem na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce nebo Žermanice na Lučině a Těrlicko na Stonávce.

Na řece Opavě a dále na Odře k obdobné regulaci prostřednictvím vodní nádrže dojít bohužel nemohlo, protože to bude možné až po výstavbě údolní nádrže Nové Heřminovy a postupně zde proto docházelo k přelévání říčních hrází a jejich rozplavování a celý jev lze uzavřít konstatováním, že se při povodni 2024 jednalo o vyšší moc, která byla neodvratná. Samozřejmě, že byly i úseky hrází, u kterých byly pouze nevýznamně překročeny stoleté vody, a hráz velkou vodu s vysokým rizikem převedla.

Můžeme si položit otázku, proč jsme hráze nepostavili vyšší. Důvody, proč nelze postavit hráze vyšší, jsou dvojího druhu: jsou to majetkoprávní nároky na tyto stavby, kdy vyšší hráz znamená i její větší půdorys či základnu, tj. je potřeba získat větší prostor pro její vybudování, a jejich v praxi složitá realizace, protože obecně sice všichni chtějí být chráněni, ale v drtivé většině nikdo z chráněných nesouhlasí s poskytnutím pozemků potřebných k jejich ochraně a také finanční náklady na takovéto stavby by byly neúměrné. A hlavně žádná ochrana není absolutní, a když provedeme hráz na Q200, tak nikde není zaručeno, že takovou hráz nepřekoná povodeň 500letá a vyšší tak, jak tomu bylo i nyní, kdy byly překonány hráze stoleté.

Pro vaše uklidnění informujeme, že přehradní hráze nejvýznamnějších vodních děl v našem povodí Slezská Harta s Kružberkem na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce, Žermanice na Lučině či Těrlicko na Stonávce jsou konstruovány a zabezpečeny na kontrolní povodňovou vlnu Q10 000, protože nelze připustit a představit si jejich selhání.