O n d ř e j n i c e

říční kilometr: 0,000 – 19,093

  

Obsah :

1.  Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek

2.  Přehled ekologicky významných segmentů krajiny

3.  Přehled významných stromů

4.  Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů a    měkkýšů) 

 Zpracovali :

 

Antonín Buček, Ing., Csc.

Ing. Otakar Holuša

Jan Štykar, Ing., Dr.

Bohumír Lojkásek, RNDr., Doc., CSc.

Zdeněk Ďuriš, RNDr., Doc., CSc.

 

Brno 1999
Ostrava2006
Ostrava 2009
1. Rámcová charakteristika přírodních a socioekonomických podmínek
 

Ondřejnice pramení na severních svazích Skalky v nadmořské výšce 755 m. Celková délka toku činí 29,9 km, povodí má plochu 99,4 km2. Směrem po toku se postupně střídají oblast velmi  vodná, dosti vodná, středně vodná, dolní tok leží v oblasti málo vodné. Retenční schopnost je malá, odtok převážně silně, v oblasti dolního toku středně rozkolísaný. Koeficient odtoku se v povodí snižuje od vysokého v pramenné části na střední v oblasti dolního toku.Ondřejnice ústí zprava do Odry u Proskovic v nadmořské výšce 220 m. Průměrný průtok u ústí činí 1,02 m3s-1. Mapovaný úsek v délce 19,093 km začíná od ústí pravostranného přítoku Rybský potok jihovýchodně od Hukvald a končí ústím Ondřejnice do Odry. 

Mapovaný úsek začíná v průlomovém údolí, zahloubeném v hornatinném reliéfu Palkovických hůrek, budovaných především flyšovými pískovci, na nichž převažují kambizemě.. Tok dále pokračuje úpatní Staříčskou pahorkatinou, kde na flyšových horninách jsou četné překryvy sprašových hlín s pseudogleji a luvizeměmi pseudoglejovými. V ploché Bartošovické pahorkatině, budované pleistocenními sedimenty kontinentálního zalednění se Ondřejnice  dostává do Moravské brány, niva se postupně rozšiřuje a v dolním úseku je součástí Oderské nivy s hlubokými fluvizeměmi na mladopleistocenních a holocenních sedimentech. Potenciální eroze půdy proudící vodou je velmi malá. Klimaticky se jedná o mírně teplou oblast MT 10, klima je díky poloze na návětrných svazích Beskyd vlhčí, s vyššími srážkami, než by odpovídalo nadmořské výšce.

Biogeograficky náleží horní část  mapovaného úseku do Podbeskydského biogeografického regionu a tedy Západokarpatské biogeografické podprovincie, v oblasti Brušperka Ondřejnice přechází neostrou hranici podprovincií a dostává se do Polonské podprovincie, nejprve do bioregionu Ostravského a nakonec do Pooderského. Celý mapovaný úsek leží v 3.dubobukovém vegetačním stupni Ondřejnice 3. V horní části mapovaného úseku výrazně převládají javorové jasanové olšiny nižšího stupně (Fraxini-alneta aceris inferiora), které bez ostrého přechodu v oblasti Fryčovic přecházejí do skupin typů geobiocénů širokých říčních niv s naprostou převahou sušších habrojilmových jasenin vyššího stupně (Ulmi-fraxineta carpini superiora). Na dolním toku jsou mladých štěrkových náplavech ostrůvkovitě vyvinuta iniciální stádia vrbin vrby křehké nižšího stupně (Saliceta fragilis inferiora).

Ondřejnice protéká zemědělsko-lesní krajinou, takřka po celé délce toku je niva ovlivněna venkovskou zástavbou. Výjimku tvoří dolní tok severně od Staré Vsi nad Ondřejnicí, kde se řeka dostává na území CHKO Poodří a protéká harmonickou zemědělskou krajinou s vysokým podílem luk. 

 

Mapy TPE s vkreslenými typy geobiocénů doprovodné vegetace

 

Ond 01

Ond 02

Ond 03

Ond 04

Ond 05

Ond 06

Ond 07

Ond 08

Ond 09

Ond 10

Ond 11

Ond 12

2. Přehled ekologicky významných segmentů krajiny

 

úsek č.1; lze vymezit jako EVSK, jedná se o přirozený meandrovitý tok s kolmými nátržemi a písčitými či štěrkovitými usazeninami a tůňkami v meandrech. Jsou vytvořeny i menší ostrovy. Meandry s nánosy písku a mělčiny jsou biotopem vážky Gomphus vulgatissimus, v korytě zjištěn výskyt ledňáčka říčního Alcedo athis. Probíhá zde přirozená dynamika říčního toku, velmi cenné z hlediska výskytu druhů vázaných na přirozené písčité a štěrkovité lavice a z hlediska estetického. Nepřipustit zásahy do toku.

3. Přehled významných stromů
 

ř.km 15,30; staré exempláře dubů letních (Quercus robur) a 1 exemplář topolu černého (Populus nigra),

ř.km 15,45; 2 staré exempláře topolů černých (Populus nigra) a 1 exemplář vrby křehké (Salix fragilis)

 

4. Přehled výskytu chráněných živočichů (ryb, mihulovců, ptáků, savců, korýšů,  měkkýšů)
 
mihule potoční (Lampetra planeri) výskyt nebyl zjištěn 
střevle potoční (Phoxinus phoxinus) Výskyt byl zjištěn v úseku od horní hranice správy Povodí Odry ve Sklenově, po profil o souřadnicích: N  49°43'46,2"  E 18°11'37,1", nad silničním mostem silnice Příbor - Ostrava ve Staré Vsi nad Ondřejnice. 
jelec jesen (Leuciscus idus) výskyt nebyl zjištěn
ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) výskyt nebyl zjištěn
piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis) výskyt nebyl zjištěn
mník jednovousý (Lota lota) výskyt nebyl zjištěn
vranka obecná (Cottus gobio) výskyt nebyl zjištěn
vranka pruhoploutvá (Cottus poecilopus) výskyt nebyl zjištěn
ledňáček říční (Alcedo atthis) Tok je lovištěm daného druhu. V úseku mezi Rychalticemi a ústím je několik lokalit, zejména čerstvých břehových nátrží, které skýtají vhodné podmínky ke stavbě hnízdních nor. 
břehule říční (Riparia riparia) výskyt nebyl zjištěn
vydra říční (Lutra lutra) Pobytové znaky byly zjištěny na soutoku Odrou. Lze předpokládat, že Ondřejnice je lovištěm vydry i v úseku od silničního mostu silnice Stará Ves nad Odřejnicí - Košatka  až po ústí do Odry.
bobr evropský (Castor fiber) výskyt nebyl zjištěn
rak říční (Astacus astacus) Výskyt raků v kontinuálně od obce Fryčovice (řkm 10,71 -  příční stabilizační objekt v korytě) po oboru v Hukvaldech (řkm 18,51 pravostranný bezejmenný přítok). Dalším úsekem kontinuálního výskytu je od ústí do Odry po hranici CHKO Poodří v ř.km 3,105.