Naučná stezka Cesta kolem vody

Aktualita

03.08.2020
Naučná stezka Cesta kolem vody

Kde pramení řeka Opava, jejíž vody plynou přes Vrbno pod Pradědem? Jaký život řeka ukrývá, co v ní žije a roste? Jakou roli hrála v historii při osídlování kraje pod horami? Proč se lidé vydávali výše do hor právě po říčkách a potocích? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky a na spoustu dalších, vydejte se do Vrbna pod Pradědem, kde začíná interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody. Vede skutečně těsně kolem řeky Opavy až do sousedních Karlovic, kde končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice. Stezka je dlouhá 6 km a má 10 hlavních zastavení.

Na úvodním zastavení návštěvníky přivítá průvodce stezkou liška, která jim představí stezku a také zříceniny strážních hrádků v okolí Vrbna pod Pradědem. Dozví se, kde pramení řeka Opava, jejíž vody plynou přes Vrbno pod Pradědem, jaký život řeka ukrývá, kteří živočichové žijí ve vodě a okolo ní, jaké rostliny rostou v rybnících a řekách a na jejich březích. Dále se dozví, jakou roli hrála řeka v historii při osídlování kraje pod horami, že se lidé vydávali výše do hor po říčkách a potocích, aby zde hledali zlato a jiné drahé kovy. Dozví se, že voda poháněla pily, hamry, mlýny, kde stály a jak některé z těchto objektů pracovaly. Zmíněné budou i povodně a ochrana před nimi. Informace zpracovávali odborníci ze spolku Actaea – společnost pro přírodu a krajinu, z Masarykovy Univerzity v Brně, z Vlastivědného muzea Jeseník nebo Povodí Odry.

Na Cestu kolem vody stojí za to se vydat zejména pro zábavu a poznávání. Na zastaveních se potkáte s klasickými naučnými tabulemi, které tvoří základ pro různé hravé a interaktivní prvky, jež na stezce najdete. Poznáte nejrůznější vodní i lesní živočichy a rostliny, hnízda, siluety živočichů, stopy živočichů, … U zastavení Strom jako dům mohou návštěvníci přiřazovat živočichy k jejich siluetám na tabuli. U Rybího království zase musí jednotlivé druhy ryb provést bludištěm do jejich přirozeného prostředí. U rybníků je pro ně připraveno hnízdo, ve kterém se mohou vyfotit s výhledem na rybník, kostel a okolní kopce. Zde taky potkají první maketu zvířete – bobra v životní velikosti. Další makety najdou u zastavení u brodu, třeba lišku nebo jezevce a v Karlovicích u obchodu Hruška zase strakapouda či sojku. Makety zvířat kreslili žáci místní Základní umělecké školy a jsou kouzelné. Po cestě k brodu čeká návštěvníky houpačka, která je vyhoupne nad řeku Opavu. U brodu pak můžou hledat živočichy a jejich stopy prostřednictvím lesního dřevěného pexesa nebo si projít chodníček bosých nohou. Je zde pro odpočinek postaven dřevěný přístřešek. V Karlovicích je připravena také stezka bosých nohou a navíc doskočiště, kde si návštěvníci vyzkoušejí, jestli skočí stejně daleko jako skokan, liška, veverka nebo zajíc. Kromě toho si zde mohou odpočinout ve slunečních lázních. Stezka je zakončena ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice, kde návštěvníci poznají Jeseníky všemi smysly a jsou zde další zajímavé výstavy. Další interaktivní prvky se postupně chystají a budou doplněny během léta. Velké množství prvků na stezce vzniklo díky práci dobrovolníků, kterým bychom chtěli touto cestou poděkovat.

Stezka je určena zejména pro pěší a terén není náročný. Je však potřeba projít částečně lesem, kde stezka není upravena. Cyklisti s trekovým kolem se ale nemusí bát, že by neprojeli a mohou si na ni troufnout i odvážnější rodiče s kočárkem. Vozíčkářům ji zatím nedoporučujeme, ale doufáme, že se nám v budoucnu podaří stezku upravit tak, aby se na ni mohli vydat i oni.